600-lecie wsi Sobole, 100-lecie Niepodległości Polski, 100-lecie OSP Sobole

W niedzielę, 1 lipca w Gminie Ulan-Majorat odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 600-lecia wsi Sobole, 100-lecia OSP Sobole i 100-lecia Niepodległości Polski.

 

Świętowanie trzech ważnych jubileuszy skłania mieszkańców do dumy, refleksji i historycznego podsumowania jednej z najstarszych wsi w gminie Ulan-Majorat.

Wieś Sobole swoje początki istnienia datuje na początek XV wieku, a pierwsza znana wzmianka związana ze wsią znajduje się w dokumentacji biskupa Wojciecha Jastrzębca, który w swoich księgach z 1418 roku opisuje, że wśród innych 37 miejscowości pojawia się nazwa Sobole. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że jeden z pierwszych mieszkańców to Jakub Sobol.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji mieszkańców wsi Sobole oraz Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolach. Odsłonięcia pamiątkowego obelisku upamiętniającego jubileusz 600-lecia wsi Sobole, 100-lecia OSP Sobole i 100-lecia Niepodległości Polski dokonali Jarosław Koczkodaj-Wójt Gminy Ulan-Majorat, Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Jan Salamończyk – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolach, Józef Skwara – wieloletni Sołtys Soból, honorowy członek Ochotniczej Straży Pożarnej i jeden z najstarszych mieszkańców wsi i Marek Białucha – Sołtys wsi Sobole. Obelisk poświęcił ks. Krzysztof Pawłowski.

Wójt Gminy Jarosław Koczkodaj witając zaproszonych gości, wspomniał, że o tożsamość narodową należy dbać przede wszystkim tu, gdzie żyjemy. Pamięć o przeszłości to nasz obowiązek wobec naszej ziemi, wobec przodków i wobec przyszłych pokoleń. Dla upamiętnienia tych uroczystości posadzono pamiątkowe dęby. Po oficjalnej części wszyscy zaproszeni goście i mieszkańcy mogli zwiedzić izbę pamięci, gdzie została zaprezentowana historia wsi przygotowana w oparciu o stare pamiątkowe fotografie i dokumenty.

Zwieńczeniem wszystkich uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sobolach i dorosłych mieszkańców wsi, którzy pokazali jak można pięknie łączyć pokolenia wokół ważnego celu i we wspólnym działaniu.

Chcesz wiedzieć więcej o jednej z najstarszych wsi w Polsce? Odwiedź stronę www.ulanmajorat.pl.