„A ja jestem Polak mały” – relacja z konkursu plastycznego i plebiscyt „100 książek na 100-lecie”

Rok 2018 jest szczególny dla Polski, gdyż świętujemy w nim 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Te dwa wydarzenia są okazją do wspólnego okazywania radości z życia w niepodległym kraju. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna od stycznia włączyła się w te dwie rocznice. Zaplanowano i już zrealizowano wiele różnorodnych działań dla uczczenia tak ważnych dat. Są to działania edukacyjne, kulturalne, informacyjne i wychowawcze kierowane dla osób w każdym wieku. W ramach wspólnego projektu Urzędu Miejskiego i biblioteki pt. „A ja jestem Polak mały” od marca prowadzono warsztaty edukacyjne przygotowujące dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym „Polska. To lubię”

Na konkurs wpłynęło 310 prac plastycznych okolicznościowych pocztówek z przedszkoli, szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Jury pod przewodnictwem Romany Lechert, zastępcy dyrektora gnieźnieńskiej książnicy, postanowiło przyznać 15 nagród głównych w pięciu kategoriach wiekowych, 3 nagrody specjalne i 17 wyróżnień. W klimat wydarzenia wprowadziła wszystkich inscenizacja przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem Izabeli Kiełczewskiej. Następnie nagrody książkowe wręczał Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna i Janusz Ambroży, dyrektor gnieźnieńskiej książnicy. Wystawa prac plastycznych dzieci zrobiła duże wrażenie na przybyłych gościach.

Kolejna inicjatywa w ramach projektu „A ja jestem Polak mały” to plebiscyt „100 książek na 100- lecie”. Zgodnie z hasłem „By czytać się chciało, zakładkę odbierz wspaniałą” zachęcamy do pozyskiwania zakładek „100 lat nieodległości”. Wystarczy wziąć udział w plebiscycie, który ma wyłonić 100 najważniejszych dla nas książek polskich autorów. Może to być ulubiona lektura z dzieciństwa, lektura szkolna, tytuł uważany za perłę literatury polskiej lub po prostu taki, który zapadł w pamięć. Głosować można od lipca do końca października 2018 roku w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a. Które książki zwyciężą? Przekonamy się w listopadzie, kiedy zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu.