DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ W CHOCZU

14 i 16 października 2018 r. były bardzo aktywnym czasem w Zespole Szkół w Choczu. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości zorganizowanych zostało kilka akcji, m.in. malowanie flagi przez przedszkolaków, turniej szachowy, Bieg dla Niepodległej, czy warsztaty ratownictwa medycznego.

Rada Rodziców Przedszkola zorganizowała malowanie flagi narodowej przez dzieci z przedszkola. Jest to najdłuższa malowana flaga polska, ma 35 m. Dzieci zaopatrzone w fartuszki i obuwie ochronne, pędzle i czerwone farby malowały ją przez dwie godziny pod bacznym okiem rodziców z RR, ratowników medycznych oraz wychowawczyń.

Członkowie Stowarzyszenia Kultura i Turystyka dla Młodych KUL-TUR-a przygotowali przedsięwzięcie pod hasłem: AKTYWNI dla NIEPODLEGŁEJ.

Tegoroczne odchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, w szkole w Choczu, miały nieco inny przebieg,  niż w ostatnich latach. Miało to związek z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizatorem i pomysłodawcą  imprezy „100 uciśnięć na 100-lecie odzyskania niepodległości”, był pan Dominik Kołaski – ratownik medyczny.

100 ochotników ze starszych klas: VI,  VII, VIII i III gimnazjum wykonywało setki uciśnięć ratujących życie, a wszystko pod czujnym okiem ratowników z Pleszewskiego Centrum Medycznego. W trakcie akcji, każdy ochotnik brał udział  w rywalizacji o miano najwytrzymalszego zawodnika. Najlepsi wykonali po 600, 700 uciśnięć. Ratownicy nagrodzili ich medalami pamiątkowymi i upominkami od sponsorów. Wyróżnieni zostali: Sandra Szmytka , Tobiasz Grzelak, Mateusz Tyrka, Igor Bisiorek, Jakub Zych, Maciej Michalak, Piotr Tyczyński, Dawid Górczyński, Kamil Piasecki, Miłosz Urbaniak. Nagrody wręczali pan Tomasz Górczyński – przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Pleszewie, pan Tadeusz Stefaniak – prezes PCM w Pleszewie, Ryszard Bosacki – dyrektor ds. medycznych w PCM, Marian Wielgosik Burmistrz Miasta i Gminy Chocz.

Na zakończenie, na sali pojawiły się także dzieci z przedszkola, które w godzinach porannych wykonały 30- metrową flagę Polski, która stała się prawdziwą ozdobą podczas obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca i hołdu składanego naszej Ojczyźnie z okazji jej 100 urodzin. Każdy przedszkolak otrzymał wspaniałą kamizelkę odblaskową.

Sponsorami upominków dla uczestników byli: Burmistrz Miasta i Gminy Chocz, Pleszewskie Centrum Medyczne, Bank Spółdzielczy w Pleszewie, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie oraz wicedyrektor ZS w Choczu.

Kolejnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia był Bieg dla Niepodległej, w którym uczniowie mieli „wybiegać” 100 km. Uczniowie klas I- III (66 osób) zrobili jedno trzystumetrowe okrążenie. Pozostali uczestnicy pokonywali dystans 300 m, 600 m, 900 m i 1200 m.

Najlepsi z zawodników pobiegli dla Niepodległej dystans 6600 m. Uczniowie pobili rekord okrążeń wokół  boiska! Udało się! W sumie uczestnicy Biegu pokonali dystans 121km i 100m. W akcji wzięły udział 172 osoby.

Cała impreza nie udałyby się,  gdyby nie wsparcie i pomoc dyrektor Aliny Banaszak oraz zaangażowanie  członków Stowarzyszenia Kultura i Turystyka dla Młodych, ratowników medycznych, wolontariuszy z grupy Ciepłe Serca, nauczycieli i opiekunów, rodziców.

Z kolei 14.10.2018 r. po raz pierwszy w historii Chocza, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości odbył się turniej szachowy “Dla Niepodległej”.

Była niesamowita narodowa oprawa, rodzinna atmosfera (wielu ojców zdecydowało się stanąć w szranki ze swoimi pociechami), wysoka frekwencja – 36 zawodników. Turniej rozpoczął się od Hymnu, a swoją obecnością zaszczycili zawodników Burmistrz Miasta i Gminy Chocz Marian Wielgosik, Dyrekcja Zespołu Szkół w Choczu: Alina Banaszak oraz Mariusz Wróblewski, którzy kibicowali do samego końca.