Lata dwudzieste, lata trzydzieste

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszamy na wykłady i warsztat (warsztat dla dzieci ze szkół podstawowych) do sali J. U. Niemcewicza w UD Ursynów przy al. KEN 61 we czwartki o godz. 18.00

4 października 2018 r. – Sztuka, miłość, polityka
Triumf Polski – tak w skrócie można opisać udział II RP w Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu 1925. Co przyciągnęło wysmakowany świat zachodnich kolekcjonerów do polskiej sztuki? Jaki wkład w ten sukces mieli patroni ursynowskich ulic: Wojciech Jastrzębowski i małżeństwo Stryjeńskich? I gdzie po dziś dzień można oglądać dzieła kupione wówczas przez francuski rząd?.

11 października 2018 r.  – We własnym domu
Nowoczesna czy zakorzeniona w historii – jaka powinna być polska architektura? To pytanie zadawały sobie najtęższe umysły II RP. A twórcy odpowiadali, jak im w duszy grało. Co z tego wynikło?

25 października 2018 r.  – Paszczą i piórem
Który ze słynnych polskich pisarzy był doskonałym biznesmenem? Czemu w Polsce działały dwa PEN-Cluby? Który wydawca podarował żonie… ulicę, a który dołączał do gazet książki polskich wieszczów? Na wykładzie dowiemy się o zaskakującym rynku wydawniczym II RP na przykładzie patronów ursynowskich ulic.

22 listopada 2018 r. – Palcem po mapie
„Wszędzie jest dobrze, tam, gdzie nas nie ma, ale my wszędzie jesteśmy” – śpiewał nie bez kozery Wojciech Młynarski. Rzeczywiście: biało-czerwona flaga powiewała na masztach w najbardziej egzotycznych zakątkach świata, kiedy… Polski na mapach nie było. Czy zatem „podróżnik” znaczyło wówczas „patriota”? Wykład będzie o egzotycznych przygodach Bronisława Malinowskiego, Henryka Arctowskiego i politycznej sławie Eugeniusza Romera.

29 listopada 2018 r. – Niezwyciężone są barwy biało-czerwone (warsztat dla dzieci ze szkół podstawowych)
Skąd wzięły się polskie symbole i barwy narodowe? Czym różni się flaga od bandery? Kiedy i w jakich okolicznościach można posługiwać się jedną i drugą? Kto dziś nie rusza się bez polskiej flagi w plecaku? Dzieci wykonają przy tej okazji kotyliony w barwach narodowych.

Chcesz wziąć w nich udział? Wstęp wolny.

GWARANTOWANE MIEJSCA DLA OSÓB ZAREJESTROWANYCH

Zapisy na poszczególne spotkania przyjmujemy od 17 września 2018 r. w dni powszednie w godz. 8.00-16.00
– telefonicznie pod nr (22) 443 71 43
– osobiście w UD Ursynów przy al. KEN 61, pok. 238
– lub elektronicznie na adres: promocja@ursynow.pl.

Wykłady poprowadzi Hanka Warszawianka (Hanna Dzielińska) – przewodnik, dziennikarka i popularyzatorka dziejów miasta, warsztat – Szymon Gotowski – animator, edukator.