Na Parafiadzie serca uczestników zabiły mocniej dla Niepodległej Polski

 

Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary, które w drugim tygodniu lipca już po raz trzydziesty odbyło się w Warszawie. W tym roku biało-czerwony akcent na fladze parafiady nawiązuje do radosnego jubileuszu odzyskania niepodległości. Tej tematyce poświęcone były konkursy, w których rywalizowali uczestnicy z 7 państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i, Niemiec i Polski.

Program oparty jest na antycznej triadzie: stadion – teatr – świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym. Uczestnicy wystartowali m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. W połowie trwania Parafiady był czas na niepodległościowe akcenty. Prawie 1,5 tys. osób wspólnie zatańczyło Poloneza. Można było usłyszeć wiersze i pieśni patriotyczne, wszystko przeplatane animacjami tanecznymi do polskich przebojów. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz uskuteczniła pokaz mody w stylu z czasów II RP. Zaśpiewała Marysia Joniec, bratanica o. Józefa Jońca. Grupa z Winnicy na Ukrainie wystąpiła w spektaklu pt. „Nasza Niepodległa”, który zajął II miejsce w Przeglądzie Małych Form Teatralnych.

Zorganizowane były także patriotyczne zmagania m.in. konkurs wiedzy historycznej „Za wolność naszą i Waszą”, konkurs plakatu „Nasza Niepodległa” oraz przegląd form teatralnych Moja Mała Ojczyzna, czyli ludzie i zdarzenia na rzecz Niepodległości Rzeczypospolitej”. Charakterystyczne dla parafiady są konkurencje religijne. W tym roku uczestnicy mogli się pochwalić swoją wiedzą na temat kapłanów działających w służbie Niepodległej.

W hali Arena Ursynów rozegrano mecz pomiędzy reprezentacjami: Parafiady i Policji. Kapitanami obu drużyn były kobiety. Wystartowała także gra historyczna „Wyścig Niepodległości” nawiązująca do popularnej dawniej gry w kapsle. Taka tygodniowa impreza to okazja, by poznać rówieśników z różnych krajów, pogłębić swoje pasje, dowiedzieć się więcej o historii naszego kraju i po prostu świetnie się bawić! Zapraszamy już za rok!

Więcej na stronie www.parafiada.pl

Organizator: Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza