Nasza ciężarówka z Janem Pawłem II w papieskim Sanktuarium w Krakowie

Setki osób w miniony weekend miały okazję zobaczyć ciężarówkę z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, która zaparkowała przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W ten sposób Inicjatywa Nasza Niepodległa wraz z projektem „Historia kołem się toczy” wpisała się w uroczyste rocznicowe obchody wyboru kardynała Wojtyły na papieża.

Naszym celem jest teraz, by z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ta wyjątkowa ciężarówka przejechała 100 tysięcy kilometrów. Do tej pory ma na liczniku około 40 tys. kilometrów – to także symboliczna liczba, bo w tym roku przypada wszak 40 rocznica objęcia Stolicy Piotrowej przez papieża – Polaka. Grafika na długiej na 13 metrów naczepie nawiązuje do mszy, którą Jan Paweł II odprawił w 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Towarzyszy jej hasło „Wolność jest w nas”.

Ciężarówka i związany z nią projekt wzbudziła zainteresowanie mediów – mówiły o niej między innymi „Wiadomości” TVP1 oraz TVP 3 Kraków. Rafał Bojanowski z Inicjatywy Nasza Niepodległa powiedział dziennikarzom, że chcemy w ten sposób pokazać najważniejsze momenty w polskiej historii, z których Polacy są dumni „Postacią z takich wydarzeń jest Jan Paweł II, który jednoczył nas w chwilach trudnych” – podkreślił. Dodał, że prezentacja w tak niestandardowy sposób historii ostatnich stu lat wiąże się także z ukazywaniem Polsce i Europie naszej dumy, wolność, mądrości i dobroci – wartości, jakie Polacy dzielą między sobą i niosą poza granice kraju.

W ramach projektu „Historia kołem się toczy”, realizowanego przez Stowarzyszenie ROTA po Polsce i Europie podróżują także ciężarówki na których naczepach znajdują się wizerunki m. in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

fot.Bartosz Ormanty, Wojciech Matusik