Nasza Niepodległa na Obywatelskich Dniach Skupienia

Przedstawiciele Inicjatywy Nasza Niepodległa uczestniczyli w Obywatelskich Dniach Skupienia, które odbywały się w dniach 24-27 czerwca w Niepołomicach. Wspólnie z innymi uczestnikami w ramach realizowanego przez nas projektu „Historia kołem się toczy” „ruszyliśmy” też TIR-a z napisem „Wolność jest w nas”.

W trakcie Obywatelskich Dnia Skupienia, zwanych też Zlotem Niepołomickim zastanawialiśmy się z innymi organizacjami pozarządowymi m.in. nad tym co możemy zrobić wspólnie i jak usprawnić komunikację nie tylko między środowiskami różniącymi się co do wyznawanych wartości, ale także między tymi, które większość wartości łączy. Próbowaliśmy zatem znaleźć sposób, żeby na krótkie nawet, ale krytycznie ważne momenty wyłączać nasze egocentryzmy i działać wspólnie. Choćby po to, by zyskać prawo do tego, żeby móc się różnić.

Pokazaliśmy już, że możemy działać razem!  Wszyscy razem symbolicznie poczuliśmy ciążącą na nas odpowiedzialność za wolność. Wspólnie poruszyliśmy i pociągnęliśmy przez Niepołomnice ciężarówkę z napisem Wolność jest w nas! Zobaczcie sami: (link do FB). Jest to jedna z kilku jeżdżących już po Polsce ciężarówek. Są na nich wymalowane obrazy przedstawiające wydarzenia z ostatnich stu lat, które budowały jedność w naszym społeczeństwie.

„Historia kołem się toczy” to niestandardowy sposób zaprezentowania Polakom i Europejczykom najważniejszych momentów ze stulecia Niepodległej w formie grafik i haseł, umieszczonych na dużych powierzchniach naczep ciężarowych.  Grafiki przedstawiają między innymi Marszałka Józefa Piłsudskiego, Świętego Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Jurka Owsiaka, ks. Jacka Stryczka czy Janinę Ochojską oraz ilustracje nawiązujące do początków II Rzeczpospolitej, wizyt Papieża – Polaka w Ojczyźnie czy wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.