Noc Bibliotek 2018

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. Hasło tegorocznej akcji to “RzeczpospoCzyta” – w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy świetną polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, twórczo poznajemy polską historię, sztukę, przyrodę… Mamy nadzieję, że tym hasłem zainspirujemy biblioteki do wielu niekonwencjonalnych działań.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. W ubiegłrocznej edycji akcji wzięło udział ponad 1300 bibliotek. W całej Polsce odwiedziło je kilkaset tysięcy ludzi.

Zapraszamy wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu / pożyczyć do domy książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich.

ZGŁOSZENIA BIBLIOTEK do akcji trwają do 9 czerwca na stronie: www.nocbibliotek.org/rejestracja (wszystkie biblioteki rejestrujące się do akcji otrzymują loginy i hasła, które pozwalają do dnia akcji aktualizować plan wydarzeń na mapie akcji). MAPA BIBLIOTEK biorących udział w akcji wraz z programem lokalnych wydarzeń: www.nocbibliotek.org/mapa

Dla 1600 bibliotek, które jako pierwsze zgłoszą się do akcji DO 15 KWIETNIA 2018, przygotowujemy paczki z materiałami edukacyjnymi związanymi z tematyką i ideą akcji oraz materiały promocyjne – plakaty, ekslibrisy, zakładki, gry.Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami – sięgajcie i działajcie :-). Więcej informacji o akcji na stronie: www.nocbibliotek.org

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizator akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współorganizatorzy: Instytut Książki, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Polona.pl, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Miasto Stołeczne Warszawa, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Wydawnictwo Egmont, ClickMeeting.

Akcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.