Pamiątkowa księga na stulecie niepodległej Polski

W tym roku przypada rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Gmina Kęty – z inicjatywy Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach – stworzyła pamiątkową księgę.

Uroczystego, pierwszego wpisu do księgi dokonał burmistrz gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar 28 lutego (warto przypomnieć, że tego dnia w 1915 r. Legiony Piłsudskiego opuszczały Kęty, by dalej toczyć bój o niepodległą Polskę) w sali narad Urzędu Gminy Kęty. Po nim swoje podpisy złożyli jego zastępcy: Rafał Ficoń i Marcin Śliwa, a także skarbnik gminy Kęty Grażyna Zątek, sekretarz gminy Ewelina Jura-Bączek oraz kustosz kęckiego muzeum Renata Bożek.

„Wolna ojczyzna i państwo niepodległe są największym i najcenniejszym skarbem każdego człowieka” – rozpoczął swój wpis burmistrz Krzysztof Jan Klęczar, przytaczając słowa Wincentego Witosa. – W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, w hołdzie tym, którym tę Niepodległość zawdzięczamy, oddajemy w ręce mieszkańców oraz sympatyków Gminy Kęty tę pamiątkową księgę. Niech będzie wyrazem naszego szacunku i naszej wdzięczności, a także symbolem naszej pamięci i świadomości, że nie jest nam dana raz na zawsze. Z odzyskanej w 1918 r. Niepodległości każdego dnia powinniśmy się cieszyć i odczuwać dumę, a Ojczyźnie służyć ofiarnie, stawiając jej dobro ponad dobrem własnym –pisał dalej.

Pomysłodawcą stworzenia księgi było Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Inicjatywę zainspirowała inna księga… Gdy w 1926 roku Stany Zjednoczone świętowały 150. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości, naród polski przekazał im szczególny prezent – Deklarację o Podziwie i Przyjaźni. Pod życzeniami złożonymi Amerykanom podpisało się wówczas 5,5 miliona Polaków, w tym społeczności szkół kęckich, rada miejska w Kętach oraz mieszczanie i cechmistrzowie.

Księgę z kęckimi wpisami można oglądać na tej stronie.

Wpis do księgi jednocześnie zainicjował obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Kęty. Teraz księga krąży po kęckich instytucjach, a we wtorki pozostaje do dyspozycji mieszkańców, którzy w magistracie mogą składać swoje dedykacje niepodległej Polsce.

 

Źródło: Gmina Kęty