Pokaz mody i debat “Piękna Niepodległa. Kobieta i moda na przestrzeni 100 lat”

Jak się zmieniała moda i kobieta na przestrzeni 100 lat ? Jest to dobry czas, by przedstawić zmiany w wizerunku kobiety na przełomie 100 lat, której nieprawdziwy, oparty na stereotypach obraz odchodzi już do lamusa. Poprzez prezentację replik strojów wieczorowych, okazjonalnych oraz pełnej stylizacji fryzur i makijaży, rozpoczynając od lat 20. i 30., aż po współczesność, pokażemy jak rozwój technologiczny oraz społeczny wpływał na ubiory kobiet. Pokaz mody będzie zakończony debatą, w której wezmą udział znamienici goście, znawcy mody. Przybliżą nam czynniki wpływające na styl i kreacje kobiece z perspektywy uwarunkowań historycznych, kulturowych i socjologicznych.

 

W debacie wezmą udział:

  • Agnieszki Dagmary Michalczyk – socjologa, twórczyni programu „Debiutantki”
  • Wojciecha Bukłago – Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury, projektanta mody
  • Jolanty Szczygieł – Dyrektor Galerii Ślędzińskich
  • Maryli Pawlak-Żalikowskiej- dziennikarki
  • Magdaleny Gołaszewskiej- dziennikarki

W przygotowaniu pokazu mody wezmą udział uczennice i zespół pedagogiczny z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z oddziałami integracyjnymi w Białymstoku oraz Zespołu Szkół nr 5 w Białymstoku. Będą nas również wspierać lokalne salony kosmetyczne i fryzjerskie między innymi Salon Fryzjerski Tahe Anny Sawickiej, Salon Kosmetyczny Polka Izabeli Sokół, Szkoła Wizażu Anna Sass Make-Up & Stylist, Vena Art. Europejska Szkoła Stylizacji – Marcjanna Gładkowska, Luxury Makeup Studio- Paulina Wałuszko, Studio.b – Błażej Leszczyński, ,Allure Studio Fryzur Mariola Powichrowska. Agnes – Salon Fryzjerski- Agnieszka Dudzińska.

W części „retro” pokazu wystąpią uczestniczki jedynego w Polsce programu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki”, którego autorką jest Agnieszka D. Michalczyk. Dziewczęta zaprezentują suknie z lat dwudziestych i trzydziestych, zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez Katarzynę Markiewicz – kostiumolog, absolwentkę Wyższej Szkoły Artystycznej.

Za kolejną część, lata 70-te odpowiada kostiumolog i projektantka Maryna Sztark, Lata 80-te, 90-te, 2000 oraz współczesność – kreacje przygotowały Salony Ślubne Cymbeline Paris, Celebrity Boutique, Mon Cheri Boutique Elżbiety Wierzbickiej. Choreografię pokazu opracowuje Elżbieta Lichanów organizatorka regionalnych wyborów Miss Podlasia i Mister Podlasia.

Współorganizatorem pokazu i debaty jest Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Kultury i Sztuki, 100 lecie Kobiet, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, Klub kobiet Biznesu oraz Celebrity Boutique. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest jedna z inicjatorek Akcji 100-lecie Kobiet – Elżbieta Wierzbicka.

 

Termin wydarzenia:
17 czerwca 2018, godzina 16:00
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Więcej informacji znajdziecie na profilu inicjatywy na Facebooku.