Rekord Polski w jednoczesnym śpiewaniu Hymnu Narodowego

Starogardzkie Centrum Kultury w czasie Dni Starogardu zorganizowało oficjalne bicie rekordu Polski na najwięcej osób jednocześnie śpiewających hymn narodowy.

Bicie rekordu odbyło się 29 czerwca 2018 r. o godzinie 18:30 na murawie Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. „Mazurek Dąbrowskiego” został wspólnie zaśpiewany przy scenie wraz z orkiestrą dętą Starogardzkiego Centrum Kultury i zespołem wokalnym Singers Novi.

Wydarzenie to było częścią corocznego Święta Miasta, które rozpoczął długi barwny korowód. 29 czerwca, punktualnie o godz. 16:00 spod Głównej Poczty od strony ulicy Hallera wymaszerowali przedstawiciele władz miasta, Bracia Kurkowi, szwoleżerowie, rycerze, harcerze, seniorzy, sportowcy, kolarze, cheerleaderki i wielu mieszkańców Starogardu. Do marszu przygrywała im orkiestra dęta ze Starogardzkiego Centrum Kultury. Maszerującym towarzyszył Józef Piłsudski, który swoją dostojną osobą akcentował rok poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

To był dzień pełen muzycznych wrażeń, ale w historii zapisze się jako ten, w którym mieszkańcy Starogardu pobili Rekord Polski w jednoczesnym wspólnym śpiewaniu Hymnu Narodowego. Do wspólnego śpiewu Mazurka Dąbrowskiego zaprosił mieszkańców Józef Piłsudski. Wspólnie z zespołem Singers Novi hymn zaśpiewało 3276 uczestników VI Wielkiego Jarmarku Kociewskiego. Tym samym dotychczasowy rekord pobity został o 105 osób.

Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka wpisuje się w obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.