Starachowiczanie wspominają! Spotkanie Patriotyczne w Dworku Świętokrzyskim

W Starachowicach odbyło się pierwsze spotkanie patriotyczne związane z historią miasta i będące formą uczczenia 100-lecia Niepodległości. Był to czas wielu wzruszeń, ciekawej wymiany wspomnień o czasach przed i powojennych, a także okazja do posłuchania pięknych piosenek i pieśni przesiąkniętych patriotyzmem.

Uczestnicy mogli zapoznać się z książką „Starachowiczanie XX wieku” Adama Brzezińskiego. Historyk zebrał w swojej publikacji opowieści o mieszkańcach Starachowic, a prezentując kilka z nich zachęcił słuchaczy do refleksji i wspomnień.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja fotografii przedstawiających stare Starachowice. Dzięki pracy Zbigniewa Kopańskiego, który zgromadził zdjęcia, można zobaczyć, jak wyglądało miasto tuż po odzyskaniu niepodległości i w późniejszych latach. Dla wielu zebranych był to bardzo sentymentalny moment spotkania i okazja do powspominania dawnych czasów.

W części artystycznej wystąpił Nauczycielski Chór Kameralny “CONCENTUS” pod batutą Krystyny Kowalczyk, który na zakończenie koncertu pieśni patriotycznych zaintonował “Rotę” odśpiewaną na stojąco wraz ze zgromadzoną publicznością. Ostatnią część spotkania wypełnił recital piosenki autorskiej Bożeny Bochyńskiej-Kaźmierczyk – pomysłodawczyni całego spotkania.

Inicjatorami tego typu spotkań w Dworku Świętokrzyskim są także jego właściciele – Teresa Myśków-Daniel i Andrzej Daniel. Dworek mający niemalże stuletnią historię, przez dziesiątki lat służył mieszkańcom Starachowic. Najpierw jako siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej, w okresie międzywojennym było w nim “Kino-Teatr Strażak”, potem również jako zaplecze treningowe dla sportowców. Obecni właściciele zamierzają przywrócić obiekt lokalnej społeczności.