Stryszawa dla Niepodległej – zapraszamy na nadchodzące wydarzenia

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie aktywnie włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na okres od maja do 14 października br. zaplanowane są patriotyczne spotkania, koncerty, “żywe lekcje historii” dla dzieci i młodzieży, gry terenowe i warsztaty. Realizowane projekty przygotowują do celebrowania tego wyjątkowego dla Polski wydarzenia i zwracają uwagę na tradycję regionalną i lokalną, które tworzą naszą historię narodową.

W maju młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Krzeszowie rozpoczęła VI Gminny Dzień Patriotyzmu programem artystycznym związanym z tematem tegorocznych obchodów, który brzmi „Rok dla Niepodległej-Droga do Wolności 1830-1918”. Dzień Patriotyzmu to inicjatywa Radnych Gminy Stryszawa i nauczycieli gimnazjum, mająca na celu popularyzację postaw patriotycznych wśród młodzieży. Po oficjalnych powitaniach gości przez Wójta Gminy Stryszawa Pana Rafała Laska zostały zaprezentowane prace plastyczne powiązane z tematem uroczystości. Na zakończeniu części artystycznej uczniowie z Gimnazjum w Lachowicach zaśpiewali wybrane pieśni patriotyczne, po którym rozpoczął się turniej wiedzy. Opiekę merytoryczną nad młodzieżą biorąca udział w obchodach Gminnego Dnia Patriotyzmu sprawowali nauczyciele historii: Maria Jończyk, Lucyna Terlecka oraz Łukasz Elżbieciak.

W trzech szkołach gminnych – w Stryszawie, Lachowicach i Krzeszowie odbyły się spotkania z grupą artystyczną „Rekonstrukto”, która zorganizowała dla uczniów wesołą lekcję historii z wykorzystaniem strojów z epoki i repliki broni palnej z I wojny światowej. W trakcie interaktywnej zabawy uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak bohaterowie walczyli o wolność Polski.

W ramach dziesiątej edycji Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w lipcu odbył się koncert pt. „Dla Niepodległej”. W drewnianych kościele w Lachowicach rozbrzmiały m.in. najstarsze polskie pieśni religijne takie jak: Bogurodzica, Gaude Mater Polonia czy aria Salve Regina ze zbiorów jasnogórskich M.J. Żebrowskiego w wykonaniu muzyków Akademii Muzycznej w Krakowie.

Na mieszkańców i odwiedzających powiat Suski w Małopolsce w ramach obchodów 100-lecia niepodległości czeka jeszcze szereg ciekawych atrakcji:

  • gra terenowa połączona z Gwiaździstym Rajdem Górskim Szlakiem kard. Stefana Wyszyńskiego, którą poprowadzi grupa rekonstrukcyjna
  • wystawa „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II” autorstwa Stanisława Pietrusy – rzeźbiarza ze Stryszawy
  • 8 i 9 września – Dni Otwarte z bezpłatnymi warsztatami w ramach “Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego” pod hasłem “Niepodległa dla wszystkich”, którego głównym organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa
  • 14 października – koncert o tematyce patriotycznej, naktórym zespół „Forteca” zaprezentuje repertuar z okresu od I i II wojny światowej aż do czasów „Solidarności”. Informacje dotyczące szczegółów wydarzeń będą się pojawiać na stronie Urzędu Gminy Stryszawa www.stryszawa.pl