Tegoroczne Święto Kielc „Niepodległość! 1918-2018”.

W dniach 22-24 czerwca br. Święto Kielc rozpoczęło w Małopolsce radosny czas wakacji. W tym roku hasło przewodnie całej imprezy brzmiało „Niepodległość! 1918-2018”. W bogatym programie przygotowanym przez organizatorów mieszkańcy oraz goście odwiedzający „gród nad Silnicą” bez względu na wiek, styl spędzania wolnego czasu i zainteresowania znaleźli dla siebie ciekawe propozycje.

Całość wydarzeń zainicjowała Gala wręczenia nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za rok 2017. Tuż potem, w ramach piątkowej „Białej Nocy”, swe podwoje otworzyły kieleckie instytucje kultury, które zaprosiły uczestników na koncerty, ekspozycje, spektakle i plenerowe seanse filmowe. Na Rynku po raz pierwszy odbyła się także „Zameczkowa Noc Kabaretowa”.

W sobotę i niedzielę miały miejsce festyny rodzinne, koncerty, pokazy taneczne, zajęcia ruchowe i plastyczne, konkursy wiedzy o niepodległości i wiele innych. Przybyli goście na scenie usłyszeli takie zespoły, jak: ANKH, FOLYA, AVERSJA, TOP ONE, K2, Wystąpiła również, znana z telewizyjnego show, Tetiana Galitsyna. Ukraińska artystka dała pokaz animacji piaskowej oraz malowania światłem. Świętowanie zakończył zorganizowany na Rynku koncert piosenkarki Margaret.

Podczas trzydniowego maratonu nie zabrakło także atrakcji w siedzibach instytucji kultury oraz imprez organizowanych poza scenami. Pokazy kawaleryjskie czy prezentacja współczesnego sprzętu wojskowego w Parku, warsztaty gry w piłkę ręczną, „patriotyczny” przejazd na rolkach, gra terenowa nawiązująca do historii oddziałów Józefa Piłsudskiego cieszyły się niemałym powodzeniem. Dla zainteresowanych unikatowymi towarami zorganizowano niewielką giełda kieleckich kolekcjonerów, księgarń, numizmatyków i filatelistów.

Dorośli uczestnicy Święta mogli wykazać się odwagą i wziąć udział w akcji „Zostań patriotą, przelej krew!”, czyli uczczenia 100-lecia niepodległości Polski przez udział w szlachetnej akcji oddawania krwi w mobilnym punkcie poboru.

Koordynatorem tegorocznego Święta Kielc było Muzeum Historii Kielc.