The Independent – wojna o niepodległość USA

Zapraszamy do Muzeum Hymnu Narodowego w Bendominie. 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, to doskonały moment do poznania drogi do niepodległości bliskich nam Stanów Zjednoczonych.

 

W tym roku przypada również 235 rocznica podpisania traktatów pokojowych w Paryżu, które zakończyły Rewolucję Amerykańską. Józef Wybicki w swych pismach wielokrotnie pisał z uznaniem o Stanach Zjednoczonych, a George’a Washingtona uważał za jednego z wybitniejszych przywódców ówczesnego świata. Dobrze znał również obu największych polskich bohaterów Rewolucji Amerykańskiej – gen. Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszkę. Dlatego też w sobotę 23 czerwca dwór w Będominie przeniesie się w czasie i przestrzeni do Ameryki w połowie XVIII wieku. Nie były to czasy spokojne. Od lat trwał nieustanny konflikt francusko-brytyjski. Teraz na arenę wkroczyli mieszkańcy kolonii żądający praw i swobód, które mogło im zagwarantować tylko nowe niepodległe państwo – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

 

Zobacz plakat w dużej rozdzielczości

The Independent (Niepodległa) to plenerowa impreza historyczna poświęcona amerykańskiej drodze do niepodległości. Organizowana już po raz trzeci przez Muzeum Hymnu Narodowego, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego oraz Tomahawki i Muszkiety – sojusz grup rekonstrukcyjnych odtwarzających XVIII wieczną Amerykę.

W wydarzeniu biorą udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski oraz z zagranicy (Czechy, Szwecja, Białoruś).

 

Program:

  • 11:00               otwarcie wydarzenia, prezentacja grup.
  • 12:00              Bitwa nad jeziorem George 1755 ( Park)
  • 13:00              Kuchnia wojskowa.
  • 13:30              Szpital polowy
  • 14:00               Opowieść o kulturze Indian Leśnych
  • 14:30               Kuchnia indiańska
  • 15:00               Bitwa pod Oriskany 1777 (Park)
  • 16:00               Zakończenie

 

Kontakt:

Przemysław Rey:          502 756 904  /   p.rey@mng.gda.pl

Krzysztof Kucharski:      509 588 013

facebook.com/MuzeumHymnu