Urodziny Niepodległej nad Odrą

Świętujemy lokalnie, w sposób nieoczywisty. Po swojemu. Tworzymy kartki urodzinowe z życzeniami dla Polski. Pieczemy ciasta na Podwieczorek z Niepodległą. Zaśpiewamy, zagramy i zatańczymy, aby uczcić tak ważny dla nas Polaków, dzień. Przygotujemy i rozpalimy symboliczne ognisko, i razem przy ogniu zaśpiewamy Hymn Polski.

Duże znaczenie podczas celebrowania setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, ma spojrzenie młodzieży na wartości związane z wolnością, niepodległością i tożsamością regionalną. – Takie przedsięwzięcia uskrzydlają i pokazują nasze rozumienie świata – mówią młodzi ludzie zaangażowani w projekt. – Skrzydła gotowe, sznurki i klamerki kupione, jeszcze tylko kawa i herbata i produkty na ciasto – dodają z uśmiechem.

1000 kartek na 100-lecie Polski.

Zachęcamy mieszkańców do przygotowania tradycyjnych laurek. Akcję rozpoczęliśmy w szkołach i przedszkolach. Ale chcielibyśmy zachęcić także dorosłych mieszkańców do wspólnego tworzenia. Dlatego zapraszamy w czwartek, 8 listopada na Plac Przyjaźni (przy fontannie). Od godziny 14.30 do 16.30 tworzymy urodzinowe kartki dla Polski. –

Wszystkie przygotowane kartki rozwiesimy na Placu Przyjaźni 11 listopada, o 10.00 – wyjaśniają Emila, Julka, Maciej i Maks, młodzież która współtworzy przedsięwzięcie. – Wczoraj rozwieszaliśmy plakaty, a dzisiaj akcja przygotowywania kartek. Zapraszamy Was wszystkich do namiotu na Placu Przyjaźni – dodają.

Podwieczorek dla Niepodległej nad Odrą

Urodziny oznaczają wspólne świętowanie. A my zapraszamy na podwieczorek, gdzie będziemy częstować gości kawą i ciastem. Zapraszamy także Was do przygotowania wypieków – przyjdźcie na podwieczorek i weźcie świąteczne ciasto. Autorka/autor najbardziej wyjątkowego wypieku otrzyma upominek.

Jestem Polsko, już jestem!

Najważniejsze tego dnia będzie przedstawienie artystycznej wizji Niepodległości. W przygotowanie wydarzenia, oprócz młodych uczestników przedsięwzięcia, włączyli się lokalni artyści – Weronika Chrostowska, Piotr Tamborski, Kamil Karmelita, Jacek Fałdyna. Będą grać i śpiewać na odrzańskich błoniach, a zatańczą tancerze z BOHEMY. Nad całością czuwa Henryk Lechelt, choreograf i reżyser przedsięwzięcia, a także autor piosenki „Jestem Polsko, już jestem!”, która swoją premierę będzie miała nad Odrą, 11 listopada.

A imię jej Niepodległa
Wydarzenia realizowane są w ramach dwóch projektów młodzieżowych. We wspólne działania, oprócz Fundacji Dobro Kultury oraz Studia Tanecznego BOHEMA, włączyli się lokalni artyści, Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, Gmina Słubice, Prowincja, Spółdzielnia Socjalna Żywioły. – To budujące, że połączyliśmy siły, żeby świętować razem – mówią Klaudia, Janek, Bartek i Maciek. Na koniec uroczystości zaplanowaliśmy symboliczne ognisko, gdzie spłoną toksyczne cechy naszej tożsamości. Potem, w blasku płomieni, razem zaśpiewamy Hymn Polski.

Świętujemy 11 listopada
10.00 / dekorujemy Park Przyjaźni / 1000 kartek na 100-lecie Polski
16.00 / podwieczorek z Niepodległą nad Odrą / częstujemy kawą i ciastem
16.30 / artystyczny performance / zaśpiewamy i zatańczymy dla Was i dla Polski
17.10 / rozpalimy symboliczne ognisko nad Odrą
17.20 / razem zaśpiewamy Hymn Polski

Patronat medialny HTS Słubice.