Warsztaty historyczne ,,Ku Niepodległej…” w mławskim Ekonomiku

Zespół Szkół Nr 4 w Mławie na rok 2018 zaplanował szereg działań związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości. W programie znalazły się m.in. warsztaty historyczne, jubileuszowe dyktando, spacery dydaktyczne, czy debatę oksfordzką. W dniach 25-26 października w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie odbyły się warsztaty historyczne ph. ,,Ku Niepodległej ”, zorganizowane w ramach ogólnomiejskich uroczystości patriotycznych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W warsztatach wzięła udział młodzież Zespołu Szkół  Nr 4, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 3 i Akademickiego Centrum Kształcenia. Pierwszego dnia zostały wygłoszone referaty popularno-naukowe na temat sytuacji  politycznej na ziemiach polskich w latach 1905-1918 roku oraz  formowania się pierwszych struktur państwa polskiego.

Do wygłoszenia prelekcji zostali zaproszeni:

1) Pan Tomasz Chodubski ( nauczyciel historii w I LO w Mławie):,, Sytuacja w Europie i na ziemiach polskich przed wybuchem I Wojny Światowej i w jej trakcie”.

2) Dr Leszek Arent ( emerytowany  dyrektor muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie) : ,, Mława w czasie I Wojny Światowej. Drogi do Niepodległości “.

3) Dr Arkadiusz Meller ( prodziekan , starszy wykładowca w PWSZ w Ciechanowie ): ,, W 100-lecie niepodległości Polski.  Organizacja, przebieg i wyniki wyborów do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku “.

4) Pani Irena Polakowska ( członek Zarządu ŚZŻAK koło w Mławie ); ,,Walki o niepodległość w następnych pokoleniach…Wspomnienia”.

Następnie odbyła się dyskusja z udziałem zgromadzonej młodzieży, gości i nauczycieli. Zwieńczeniem spotkania był koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów „Ekonomika” pod kierunkiem Pani Joanny Bednarskiej i Pani Martyny Szczygłowskiej.

Drugiego dnia młodzież ZS Nr4 wraz z opiekunem Michałem Nowakowskim zapaliła biało-czerwone znicze w miejscach pamięci narodowej na terenie naszego miasta. Szczególny moment refleksji miał miejsce pod pomnikiem Henryka Klemensa Sokalskiego – ucznia ILO, harcerza, członka POW w Mławie, zastrzelonego w trakcie akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 roku.

Jednak to nie jedyne działania mławskiego ekonomika upamiętniające stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W marcu odbyła się debata oksfordzka dotycząca powstań narodowych. Trzyosobowe składy uczniowskie broniły na merytoryczne argumenty swoich stanowisk. Byli to proponenci i oponenci wybuchu powstań: Kościuszkowskiego (1714 r.), Listopadowego (1830-1831) i Styczniowego (1863-1864).

25 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie odbyło się spotkanie z prof. Leszkiem Zygnerem na temat „Mławskich  bohaterów walk o niepodległość Polski”.

Natomiast 7 listopada 2018r., odbył się konkurs ortograficzny pod hasłem Dyktando Niepodległości. Wzięło w nim udział 38 uczniów z klas I – IV, a  tekst dyktanda stanowił fragment znanej publikacji Normana Davisa pt.  Serce Europy.

Więcej informacji o działaniach szkoły związanych z tegorocznym jubileuszem znajduje się na stronie www szkoły.