Wielka Gala Kawaleryjska i Festiwal Muzyki Bitewnej nad Liwcem

W ostatni weekend sierpnia w Liwie i w Węgrowie odbędą się Wielka Gala Kawaleryjska oraz Festiwal Muzyki Bitewnej. Gala to plenerowe widowisko historyczne, które w tym roku będzie miało wyjątkowy charakter. W tym roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości będzie można zobaczyć husarzy, pospolite ruszenie oraz kawalerię i ułanów.

W sobotę organizatorzy zapraszają na Zamek w Liwie, gdzie będą miały miejsce pokazy musztry wojskowej oraz inscenizacja bitwy, w której Niemcy zaatakują polską wieś. Na ratunek przybędą ułani. Podczas inscenizacji nie zabraknie prawdziwych wojennych emocji, a także dymu, ognia i wybuchów. Dla młodszych widzów przygotowano specjalne pokazy i żywe lekcje historii. Na koniec sobotnich atrakcji zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego odznaczonego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Koncert będzie wstępem do Festiwalu Muzyki Bitewnej, którego inauguracja będzie miała miejsce następnego dnia w Węgrowie.

W niedzielę niezwykłym punktem programu będzie parada konna na Rynku Mariackim w Węgrowie, w której udział weźmie około 100 koni. Rozpocznie się także Festiwal Muzyki Bitewnej, który otworzy koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na zakończenie dnia odbędzie koncert orkiestry symfonicznej w pełnym składzie pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Dla słuchaczy przygotowano najbardziej znane kompozycje filmowe związane z tematyką bitewną m.in. muzykę z „Ogniem i Mieczem” i „Starej Baśni”. Jako jedna z solistów pojawi się Anna Jurksztowicz, która wykona „Dumkę na dwa serca”.

Zapraszamy całe rodziny nad Liwiec do wspólnego świętowania! Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora: www.liw.pl