W ramach tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo magazyn „Press” wprowadza dodatkową kategorię: Young Poland. Cel – ukazanie przez młodych fotografów ich pokolenia w stulecie odzyskania niepodległości Polski.

 

Startować mogły wyłącznie osoby pełnoletnie, które nie ukończyły 26. roku życia, mogą się wykazać już dorobkiem fotograficznym i nigdy wcześniej nie startowały w konkursie Grand Press Photo. W ramach kategorii Young Poland oceniane będą zdjęcia ilustrujące życie młodego pokolenia w Polsce. Zdjęcia mogą mieć charakter wydarzeniowy, polityczny, społeczny, kulturalny, sportowy, rozrywkowy – i powinny pokazywać młodych współczesnych Polaków i ich świat. Na konkurs można było zgłaszać zarówno zdjęcia pojedyncze, jak i fotoreportaże – prace, które były publikowane w mediach, jak i takie, które nie powstały na zamówienie mediów. Termin nadsyłania zdjęć minął 4 kwietnia 2018. W kategorii Young Poland wpłynęło blisko 100 fotografii. Jury GPP 2018 w składzie: Andrej Reiser, Stefano De Luigi, Beata Łyżwa-Sokół, Andrzej Zygmuntowicz, Peer Grimm, Arkadiusz Gola.

 

Organizatorem konkursu jest „Press” i Fundacja Grand Press. Partnerem Kategorii Young Poland jest Nasza Niepodległa i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

 

 

Adam Lach wygrał Grand Press Photo 2018

76 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne

Adam Lach (Napo Images) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2018. Zwycięskie zdjęcie przedstawia uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Powstało 24 lipca 2017 roku w trakcie demonstracji, tzw. łańcucha światła, w Warszawie. Tradycyjnie już jury Grand Press Photo przewodniczył światowej klasy fotoreporter. W tym roku był to Stefano De Luigi – fotoreporter agencji VII, wielokrotny laureat World Press Photo. To do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni), Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur), Andrej Reiser, Andrzej Zygmuntowicz. Spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

 

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

WYDARZENIA

I miejsce – Marcin Zaborowski („National Geographic Polska”) – zdjęcie kobiety z grupy uchodźców Rohingja stojącej przy namiocie straży granicznej w Bangladeszu, w którym wydawane są przepustki do pobliskiego punktu tranzytowego.

II miejsce – Adam Lach (Napo Images) – zdjęcie członka Obozu Narodowo-Radykalnego podczas obchodów 73. rocznicy powstania warszawskiego.

III miejsce – Wojciech Grzędziński (freelancer/ Forum Polska Agencja Fotografów) – zdjęcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który całuje w policzek premier Beatę Szydło podczas konferencji prasowej, na której chwalił dwa lata jej rządów.


 

ŻYCIE CODZIENNE

I miejsce – Adam Tuchliński, „Newsweek Polska” – zdjęcie z imprezy punków w miejscu zwanym dżunglą niedaleko dworca PKP w Katowicach.

II miejsce – Bartłomiej Kosiński – zdjęcie pokazujące corpo break w Luksemburgu.

III miejsce – Alicja Wróblewska – zdjęcie obrazujące, że praca dla wielkich korporacji, mimo wielu zalet, wiąże się często z samotnością.

NAGRODA PROVIDENT POLSKA – Paweł Stauffer (freelancer / Radio Opole) – zdjęcie Kamila Drzewuckiego, freestylera futbolowego, który trenuje nawet zimą.


 

LUDZIE

I miejsce – Konstancja Nowina Konopka (Agencja Fotograficzna Edytor) – zdjęcie zrobione w irańskim autobusie podzielonym z przyczyn kulturowo-religijnych na część dla kobiet i mężczyzn.

II miejsce – Dominik Werner (Testigo Documentary, dla „Gazety Wyborczej”) – zdjęcie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który mija Stocznię Gdańską, jadąc pociągiem na przesłuchanie w Prokuraturze Wojskowej.

III miejsce – Franciszek Mazur („Gazeta Wyborcza”) – zdjęcie publiczności podczas koncertu Orange Warsaw Festival pokazujące miłość w tłumie.


 

SPORT

I miejsce – Tymon Markowski (freelancer / Forum Polska Agencja Fotografów) – zdjęcie Maryny Kylypko z Ukrainy podczas kwalifikacji w skoku o tyczce kobiet na Mistrzostwach Europy U23 w Lekkiej Atletyce.

II miejsce – Adam Jastrzębowski (Agencja Foto Olimpik) – zdjęcie z Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym w Holandii, zrobione gdy sędzia został uderzony przez rozpędzony peleton.

III miejsce – Aleksandra Szmigiel (Agencja Fotograficzna Reporter) – zdjęcie zawodników przed startem w półfinale biegu na 3000 m z przeszkodami podczas Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w Londynie.


 

ŚRODOWISKO

I miejsce – Dominik Werner (Testigo Documentary) – zdjęcie harwestera torującego drogę przez las po nawałnicy, która powaliła setki hektarów drzew.

II miejsce – Bartłomiej Jurecki („Tygodnik Podhalański”) – zdjęcie tatrzańskich niedźwiedzi, które coraz częściej podchodzą pod domostwa w poszukiwaniu żywności.

III miejsce – Michał Janiszewski (Motion-Studio) – zdjęcie ukazujące drogę mleczną na tle samotnego drzewa na terenie Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach.


 

KULTURA I ROZRYWKA

I miejsce – Tomasz Lazar – zdjęcie modelki przed wyjściem na pokaz Armani Prive Haute Couture Fall 2017 w Paryżu.

II miejsce – Michał Niwicz („Polska Zbrojna”) – zdjęcie zrobione podczas rekonstrukcji bitwy pod Komarowem z 1920 roku.

III miejsce – Krzysztof Kalinowski (LoveKraków.pl) – zdjęcie zrobione podczas pierwszego pokazu obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” po przeniesieniu go do Muzeum Narodowego w Krakowie.


 

PORTRET

I miejsce – Michał Korta – portret 25-letniej Barbary, studentki z Krakowa, uczestniczki kilku czarnych marszów.

II miejsce – Darek Golik (Forum Polska Agencja Fotografów) – zdjęcie prezesa TVP Jacka Kurskiego, zrobione tuż przed posiedzeniem zarządu TVP w dniu, gdy wybuchła afera w związku z zawyżonymi kosztami koncertu sylwestrowego w Zakopanem.

III miejsce – Renata Dąbrowska („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) – portret dyrektora Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzego Limona.


 

FOTOREPORTAŻE

WYDARZENIA

I miejsce – Michał Dyjuk (Forum Polska Agencja Fotografów) – zamieszki w Hamburgu podczas szczytu G20, czyli spotkania przywódców największych potęg gospodarczych świata.

II miejsce – Michał Dyjuk (Forum Polska Agencja Fotografów) – fotoreportaż z Bangladeszu obrazujący tragedię mniejszości muzułmańskiej Rohingja uciekającej z Birmy.


 

ŻYCIE CODZIENNE

I miejsce – Krzysztof Gołuch („Przegląd Lokalny”) – reportaż pokazujący niepełnosprawnych, którzy starają się żyć normalnie, czyli także pracować.

II miejsce – Mariusz Śmiejek – reportaż pokazujący warunki życia uchodźców przybywających na Sycylię


 

LUDZIE

I miejsce – Bartłomiej Jurecki („Tygodnik Podhalański”) – cykl portretów polskich górali.

II miejsce – Michał Leja („Szeroki Kadr”) – reportaż przypominający zbrodnię dokonaną przez Serbów na muzułmanach w Srebrenicy.


 

ŚRODOWISKO

I miejsce – Jacek Kusz („Dzikie życie”, NadWisłą24.pl) – reportaż z protestów i blokad mających powstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej.

II miejsce – Tomasz Padło (Fundacja Bezgranica) – reportaż pokazujący, jak w Kazachstanie próbuje się promować piękne widoki tego kraju, zakrywając te wstydliwe


 

KULTURA I ROZRYWKA

I miejsce – Tomasz Lazar – reportaż zrealizowany w trakcie Halloween w parkach rozrywki w Niemczech.

II miejsce – Mateusz Baj (inPRO) – reportaż zrobiony w Bolechowie na Ukrainie, gdy przyjechał tam cyrk Kobzow.

NAGRODA NIKONA – Mirosław Pieślak („Fakt”) – skutki nawałnicy, która w nocy z 10 na 11 sierpnia 2017 roku przeszła od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię.


 

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce – Dawid Stube – projekt „Igor: zespół kociego krzyku” o 19-letnim chłopcu cierpiącym na rzadką chorobę genetyczną: zespół kociego krzyku.

II miejsce – Wojciech Grzędziński – projekt „Reminiscencje (Flashbacks)”, opowiadający o własnym zmaganiu się z depresją i skutkami fotografowania obciążających psychicznie tematów oraz podróżowania w miejsca uznawane za niebezpieczne


 

YOUNG POLAND

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Nagroda Główna – Zuzanna Sosnowska (Uniwersytet Warszawski) – podczas islandzkiego dnia polarnego podróżująca po Islandii studentka kontaktuje się SMS-ami z bliskimi.

Wyróżnienie – Witold Woszczyna (Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH) – urodzinowa domówka studentów ASP i KSAF.


 

FOTOREPORTAŻ

Nagroda Główna – Jadwiga Janowska (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie) – reportaż o postrzeganiu przez młodych świata wokół w trakcie wchodzenia w świadomą dorosłość.

Wyróżnienie – Maciej Bernaś (Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH) – reportaż opowiadający o ludziach urodzonych w latach 90.; autor szukał odpowiedzi na pytanie, czy coś ich różni od innych pokoleń.


 

PHOTO BOOK

Photo Book of The Year 2017 – „9 Gates of no Return” (autorka: Agata Grzybowska, projekt: Aneta Kowalczyk, wydawca: Blow Up Press) – dziewięć osób, które z różnych przyczyn postanowiły porzucić życie w mieście i osiedlić się w Bieszczadach.

Wyróżnienie – „f/5.6” (autor: Bogdan Dziworski, koncepcja i redakcja: Rafał Łochowski, projekt graficzny: Bartłomiej Talaga, wydawca: Migavka/6×7 Leica Gallery Warszawa) – prezentacja dokonań wybitnego polskiego fotografa i operatora filmowego prof. Bogdana Dziworskiego.