Zapraszamy na uRodziny Niepodległej w Pszczynie!

Projekt Stowarzyszenia „Przeciw Nicości” ma na celu wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wraz z mieszkańcami powiatu pszczyńskiego zostanie zorganizowana wystawę fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918 – 1939.

W ramach projektu mieszkańcy powiatu pszczyńskiego wypożyczą lub przekażą organizatorom swoje rodzinne fotografie, które następnie zostaną zeskanowane i poddane niezbędnej obróbce fotograficznej. Najlepsze z nich zostaną pokazane na wystawach fotograficznych (wewnętrznej i zewnętrznych) oraz wydane w formie publikacji. Wszystkie pozyskane fotografie zostaną zamieszczone na stronie internetowej z wirtualną galerią powstałą w ramach projektu. Już jesienią wybrane fotografie będzie można oglądać na wystawach:

  • w Galerii Fotografii Piktorialnej „Weranda” w goczałkowickim uzdrowisku
  • na ogrodzeniu przy Zamku w Pszczynie
  • na ogrodzeniu przy pszczyńskim starostwie
  • na wystawie plenerowej, która następnie będzie podróżowała po gminach powiatu

 

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Stowarzyszenie „Przeciw Nicości” propaguje w fotografii artystycznej piękno polskiego krajobrazu. Sztandarową wystawą Stowarzyszenia jest „Fotografia Ojczysta – wiek XXI”.

W tym roku odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Fotografii Ojczystej w Goczałkowicach-Zdroju. Organizując festiwal i konkurs pod hasłem „fotografii ojczystej”, należy wspomnieć artystę, który niemal sto lat temu wprowadził tę ideę do polskiej kultury. Jan Bułhak, bo o nim mowa, należał do najwybitniejszych polskich fotografików okresu międzywojennego i wczesnych lat powojennych.

Do sięgnięcia po pomysł Bułhaka przekonał organizatorów festiwalu artysta-fotografik Mieczysław Wielomski, który wytrwale propagował jego ideę na plenerach i wystawach fotograficznych. Był założycielem Stowarzyszenia i pomysłodawcą festiwalu i konkursu. Uważamy, że w stulecie odzyskanie przez naszą Ojczyznę niepodległości przypomnienie i odświeżenie tej tradycji wydaje się szczególne cenne. W tym roku konkurs odbywa się pod hasłem „Polska jest piękna”. Czyż nie jest? Postanowiliśmy także stworzyć specjalną kategorię dla cudzoziemców: „Poland is beautiful”, licząc na ciekawe spojrzenie na Polskę obywateli innych krajów. Prace można przesyłać do 29 września br.

Więcej informacji na stronach: Facebook Fotoopener, Facebook Stowarzyszenie Przeciw Nicości, www.przeciwnicosci.pl