Zostań twórcą Przemyskich Słów Niepodległości. Zgłoszenia do 10 września.

W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej Centrum Kulturalne w Przemyśli zaprasza mieszkańców do udziału w twórczym i edukacyjnym projekcie zatytułowanym „Przemyskie Słowa Niepodległości”. Ta piękna inicjatywa rozpocznie się szeregiem warsztatów i prelekcji, podczas których uczestnicy będą pracować nad wspólną publikacją. Zgłoszenia można przesyłać do 10 września 2018. Zasady uczestnictwa i karta zgłoszeń znajdują się na stronie www.ck.przemysl.pl.

Zadaniem młodzieży, biorącej udział w projekcie, będzie stworzenie części komiksowej o historii wybranych przemyskich bohaterów, miejsc, czy wydarzeń. W 1918 roku jedną z najistotniejszych ról pełniła młodzież – “Orlęta Przemyskie” – młodzi obrońcy miasta, którzy zginęli w walkach o Przemyśl w latach 1918 -1921. To Orlęta są najbardziej znanym symbolem Przemyśla w kontekście odzyskania niepodległości. Młodzi chłopcy służyli cennymi wskazówkami oficerom i żołnierzom z oddziałów krakowskich podczas walk w wąskich uliczkach starego miasta. Organizatorzy zakładają, że właśnie m.in. nad ich losami pochylą się uczestnicy projektu.

Dorosłym uczestnikom przydzielono część reportażową, wzbogaconą ich autorskimi fotografiami, a także część poetycką (dedykowaną również seniorom) z wierszami zawierającymi refleksje poetów nad wartościami związanymi z polską tradycją, historią i patriotyzmem na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.

Powstała w ramach projektu publikacja będzie w pełni autorską pracą grup projektowych, a komiksy, reportaże i wiersze nawiązywać będą ściśle do faktów związanych z odzyskaniem niepodległości na poziomie lokalnym. Gotowa publikacja ma pełnić rolę edukacyjną i wzmacniać poczucie przywiązania do miejsca pochodzenia.

Więcej informacji na stronie CK Przemyśl  

Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu